صندلی – جای نشستن ایران ترکیه فوتبال

صندلی – جای نشستن: ایران ترکیه فوتبال مقایسه پرتغال فوتبالی رونالدو جام جهانی جام جهانی سرمربی تیم کریستیانو رونالدو

گت بلاگز اخبار بین الملل گزارش نیویورک تایمز راجع به تبعات تهدیدات هسته‌ای لغو دیدار ترامپ و اون

نیویورک تایمز در گزارشی با بررسی پیامدهای لغو دیدار ترامپ و کیم جونگ اون نوشت: لغو دیدار میان رهبران آمریکا و کره شمالی از سوی ترامپ واشنگتن را در دوره‌ای پر مخ

گزارش نیویورک تایمز راجع به تبعات تهدیدات هسته‌ای لغو دیدار ترامپ و اون

گزارش نیویورک تایمز راجع به تبعات تهدیدات هسته ای لغو دیدار ترامپ و اون

عبارات مهم : آمریکا

نیویورک تایمز در گزارشی با بررسی پیامدهای لغو دیدار ترامپ و کیم جونگ اون نوشت: لغو دیدار میان رهبران آمریکا و کره شمالی از سوی ترامپ واشنگتن را در دوره ای پر مخاطره در روابط با پیونگ یانگ قرار داده هست. سیاست پیشین استفاده از فشارهای اقتصادی حداکثری ممکن است از این بعد موثر نباشد بنابر این احتمال دارد که ترامپ استفاده از گزینه نظامی را مد نظر قرار دهد.

به گزارش ایسنا، نیکولاس کریستوف در یادداشتی که در نیویرک تایمز منتشر شد نوشت: از وقت روی کار آمدن نیکسون همه روسای جمهور آمریکا – به استثنا ترامپ – این مساله را درک کرده اند که اجرایی کردن گزینه نظامی بسیار پرمخاطره هست. با توجه به اینکه اکنون کره شمالی توانایی استفاده از سلاح هسته ای، میکروبی و شیمیایی را بر علیه توکیو، سئول و حتی لس آنجلس داراست این خطر امروز زیاد احساس می شود. با این حال مقامات ارشد پنتاگون اکنون بسیار دلواپس هستند که میل به بی حد و اندازه ترامپ جهت جنگ افروزی به مانند کیم جونگ اون باعث ایجاد یک بحران عظیم شود.

در بخشی از نامه ترامپ خطاب به کیم جونگ اون آمده است «به نظر می رسد برگزاری این دیدار که مدت هاست جهت آن برنامه ریزی شده است اقدام مناسبی نباشد. امیدوارم روزی با شما ملاقات کنم». لحن ترامپ در این نامه بیانگر آن نیست که او از دیپلماسی به طور کامل ناامید شده است هست؛ بنابر این هنوز می توان روزنه ای از امید را جهت استفاده از گزینه دیپلماسی در مقابله با کره شمالی متصور بود.

به نظر می رسد لغو این دیدار از سوی ترامپ به علت انتقاد شدید کره شمالی از بیانات اخیر مایک پنس و براق شدن این عنوان که پیونگ یانگ قصد تسلیم زرادخانه هسته ای خود را به این زودی ندارد انجام شده است هست. همچنین ریسکی که در اثر دستیابی به یک توافق جامع کم اثرتر با کره شمالی از توافق برجام که به وسیله او پاره شد وجود دارد که می توانست آینده سیاسی ترامپ را با خطرات جدی رو به رو کند.

از سوی دیگر لغو این دیدار می تواند زمینه را جهت انجام یک دیدار دیگر میان مون جائه این، مدیر جمهور کره جنوبی و کیم جونگ اون فراهم کند. در واقع اگر لغو این توافق باعث شروع مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی در سطح کارگروه های کارشناسی شود خود یک پیشرفت دیپلماتیک محسوب می شود. اگر چه خطری که وجود دارد بازگشت به سیاست تقابل و ترساندن هست. امیدوارم کره شمالی نیز با لحنی آرام به نامه ترامپ پاسخ دهد. اگرچه رهبر این کشور سابقه درخشانی در در حفظ آرامش ندارد.

کره شمالی می تواند با انجام یک آزمایش موشکی بالستیک و یا آزمایش هسته ای باعث ایجاد یک بحران جدی شود. اگر این آزمایش هسته ای در ناحیه شمالی اقیانوس آرام انجام شود احتمال گسترش تشعشعات رادیواکتیو تا خاک آمریکا وجود دارد و واشنگتن می تواند این اقدام را جنبش کننده محسوب کند.

از سوی دیگر آمریکا نیز می تواند بمب افکن های هسته ای B-1 خود را به سواحل کره شمالی اعزام کند. در این اوضاع اگر آتش یا موشکی علیه این بمب افکن ها استفاده شود به سرعت شاهد شروع یک درگیری نظامی گسترده در شبه جزیره کره خواهیم بود.

در هر صورت بازگشتن ترامپ به سیاست استفاده از فشار حداکثری اقتصادی علیه کره شمالی بسیار سخت خواهد بود. چین تاکنون نیز حلقه تحریم های خود علیه کره شمالی را بازتر کرده و کره جنوبی نیز ممکن است دیگر تمایلی به اعمال تحریم های اقتصادی گسترده علیه پیونگ یانگ نداشته باشد. کیم جونگ اون طی ماه های اخیر با رهبران هر دو کشور دیدار داشته و در جهت ارتقای روابط و نیز کم کردن انزوای کشورش گام برداشته که به نظر می رسد همین مسیر را نیز ادامه دهد.

برخی از جمهوری خواهان همواره دیپلماسی ترامپ در عنوان کره شمالی را ستوده اند و حتی صحبت هایی از دریافت جایزه صلح نوبل به وسیله ترامپ نیز به میان آمده هست. این بیانات کاملا مضحک است در واقع دیپلماسی ترامپ در مورد کره شمالی نمونه ای از یک دیپلماسی ناکارآمد است.

اظهارات خصمانه ترامپ بر کره شمالی تاثیرگذار نبود ولی رهبران کره جنوبی را به قدری نسبت به احتمال شروع یک جنگ تازه ویران کننده میان دو کره دلواپس ساخت. بنابراین مون جائه این رییس جمهور کره جنوبی با تبحر از بازی های المپیک به عنوان بهانه ای جهت آوردن کره شمالی و آمریکا به پای میز مذاکره استفاده کرد. در واقع مون کسی بود که باعث شروع گفت وگوها میان واشنگتن و پیونگ یانگ شد و او لایق جایزه صلح نوبل است.

با این حال قبول ایده برگزاری نشست میان رهبران آمریکا و کره شمالی از سوی ترامپ اشتباه بود چراکه اگر در این نقطه مذاکرات با شکست مواجه شود دیگر نمی توان آن را در سطوح پایین تر دنبال کرد. این دقیقا همان اتفاقی است که رخ داده و این دینامیک ترساندن بیشتری را نسبت به گذشته جهت شروع درگیری نظامی ایجاد کرده است.

در حالی که حامیان ترامپ همواره نسبت به احتمال اینکه کره شمالی تسلیحلات هسته ای خود را تسلیم کند، متوهم بوده اند ولی با این حال امکان اینکه بعد از دیدار دو رهبر یک بیانیه صادر شود و کره شمالی نیز با تخریب بخشی از موشک های بالستیک قاره پیمای خود موافقت کند وجود داشت که در این سناریو تنش ها کم کردن می یافت حتی اگر خلع تسلیحات هسته ای در عمل اتفاق نمی افتاد. بله! ترامپ به بازی گرفته می شد ولی امنیت دنیا ارتقا می یافت.

با این حال جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ اظهاراتی را به کار برد تا باعث خشمگینی مقامات پیونگ یانگ شد. زمانی که خطاب به یک دیکتاتور آینده دیکتاتوری دیگری را مثل معمر قذافی در لیبی که از سوی مردم خود اعدام شد را یادآور می شوید قطعا او متقاعد به گفت وگو نخواهد شد. در آخرین سفری که به کره شمالی داشته ام مقامات این کشور آینده قذافی در لیبی که با توقف برنامه هسته ای نظامی خود موافقت کرد و سپس سرنگون شد به عنوان علت جهت ضرورت حفظ زرادخانه هسته ای کره شمالی بیان می کردند.

در حالی که مقامات کره شمالی آن چه را که به دنبال آن بودند (نشست اون و ترامپ) را به دست نیاوردند ولی آنها تاکنون روند مذاکرات با کره جنوبی و چین را به درستی مدیریت کرده اند. آنها از دیپلماسی جهت بازسازی روابط با پکن، ایجاد روابط اقتصادی با کره جنوبی و اصلاح تصویر خود در جامعه جهانی استفاده کرده اند. آنها همچنین موفق به ایجاد یک شکاف میان واشنگتن و سئول شده است اند. نمود علنی این عنوان را می توان در تصویر العمل سخنگوی قوه مجریه کره جنوبی به خبر لغو دیدار میان ترامپ و اون نیز مشاهد کرد «ما در تلاشیم تا به درک صحیحی از آنچه ترامپ در نامه خود بیان کرده است برسیم».

گزارش نیویورک تایمز راجع به تبعات تهدیدات هسته‌ای لغو دیدار ترامپ و اون

واژه های کلیدی: آمریکا | استفاده | کره شمالی | کره جنوبی | کره شمالی | پیونگ یانگ | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog